MAĞAZA & TEDARİKÇİ KULLANIM KOŞULLARI

Siteye Üye olmak :                                     

 

                1inciel.com’a üye iseniz “Mağaza Ve Tedarikçi Yönetim Paneli” bölümüne geçebilirsiniz. Öncelikle 1inciel.com sitesine üye olamak için www.1inciel.com adresinden siteye giriş yapınız. Sayfada sol yukarıda “Üye Ol” 1 sekmesine bastıktan sonra gelen sayfada  kişisel bilgileri

Resim 1

eksiksiz doldurup kullanıcı sözleşmesi ile kişisel verilerin korunmasına ilişkin verilerimizi okuduğunuza kabul ettiğinize ilişkin kutucukları işaretledikten sonra sistem email kutunuza doğrulama linki ve giriş bilgilerini gönderecektir.

                Doğrulama linki üzerinden direk siteye yönlendirileceksiniz ve üyeliğiniz aktif edilmiş olacak.

 

Mağaza & Tedarikçi Yönetim Paneli :

                Sisteme email ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra sayfanın en altında sözleşmelerin ve kurumsal linklerin bulunduğu footer kısmında “KURUMSAL” ana başlığının altında “Mağaza Yönetimi“ linkine tıklayarak "mağaza yönetimi & Tedarikçiler" sayfasına girmiş olacaksınız. Açılan sayfada "Giriş" linkine tıklayarak yönetim panelini açabilirsiniz.

                Ürünler 3, ürün yönetimi, kısmı ürünlerinizi sisteme eklediğiniz bölümdür.

 

Resim 3

                   6 Yeni ürün ekleme linkidir.  İleride daha detaylı anlatacağız.

                7 listelenmiş ürünleri sıralamak için kullanacağınız bölümdür.

                8 ürün filitreleme, Ürünleri listelemek için kullanacağınız filitredir. Ürün adı, stok kodu, marka, kategorisine veya resimli olup olmadığına göre filitreleyip listeleyebilirsiniz.

                9 ürünlerin birini yada birkaçını seçip, yada hepsini birden seçmek için kullanılan kutucuk.

                 10 ürünlere eklemiş olduğunuz resimlerin minyatür gösterimini sağlar. Bu alanda bir anlamda resmide kontrol etmiş olursunuz.

                 ID 11 numarası, ürün için sistem tarafından otomatik tanımlanmış olan benzersiz numaradır.

                Stok kodu, 12 eklemiş olduğunuz ürünlere tarafınızdan tanımlanmış kod numarasıdır. Bunu ileride daha detaylı anlatacağız.

                 Ürün adı, 13 ürünleri eklerken kullanacağınız addır. Bu adı kullanırken adın önüne markasını koyarak, adın içirisindeki kelimeleri özenle seçerek ürünün bulunabilirliğini arttırabilirsiniz.

                Marka, 14 TTK “ticari mal veya hizmet üreten bir işletmenin imalatını ve ticaretini yaptığı ürünlerin başka işletmelerin ürünlerinden ayırt etmeye yarayan işarettir” diye tanımlar. Sistemede olmayan bir markayı eklemek istiyorsanız lütfen destek talebi oluşturun.

                Destek Talebi nasıl oluşturulacağı hakkında sayfanın en sonunda örnekli anlatım mevcuttur.

                Kategori, 15  markada olduğu gibi 1inciel.com sisteminde mevcut olan kategoriler kullanılabilir. Kategori eklemek için lütfen destek talebi oluşturun.

                Satış fiyatı, sadece ürün yönetimi sayfasında 16 KDV hariç gösterilir. Ürünü düzenlerken KDV dahil fiyat giriniz. Gösterimde fiyatlar müşteriye KDV dahil olarak gösterilecektir.

                17 mevcut ürünü düzenlemek için kullanılacak linktir.           

                 18 varyasyonlu olan ürünleri düzenlemek için kullanılan linktir. Aşağıda, resim 3’te gösterilen  

Resim 4

ürüne ait varyasyon yönetimi gösterilmektedir.

                Sırayla eklediğiniz ürünler birbirine benziyorsa, benzer ürün oluşturma linkine 19 tıklayarak yeni ürününüzü oluşturabilirsiniz.

                20 listelenmiş ürün ile alakalı resim işlemleri için bu linki kullanabilirsiniz.

                21 ürünlerinizin 1inciel.com web sitesinde nasıl göründüğünü kontrol etmek için bu linki kullanabilirsiniz.

                22 sistemden güvenli çıkmak için kullanılan linktir.

Yeni Ürün Ekle Linki 6

                Yukarıda mağaza ve tedarikçi yönetim paneli üzerindeki parametreleri anlattık. Şimdi yeni ürün eklemenin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgilendirme yapacağız. Örnekleriyle anlamanız için daha önceden hazırladığımız ürünün, ürün detayı ile anlatımımıza devam edelim.

Resim 5

Genel Özellikler sekmesi,

                Kategoriler, 1inciel.com sisteminde mevcut olan kategoriler kullanılabilir. Yeni kategori eklemek için lütfen destek talebi oluşturun.

                Seo kategorisi, google reklamlarında kullanılmak üzere oluşturulmuş kategorilerdir ayrıca breadcrub yani Türkçe adıyla “sayfa işaretleri yolu”, kullanıcıların ve arama motoru botlarının sitemizde yer alan hiyerarşiyi anlamasına ve bu yapı çerçevesinde hareket etmesine yardımcı olan bağlantılar kümesine verilen isimdir. Kategoriler sisteminde olduğu gibi 1inciel.com sisteminde mevcut olan seo kategorisi kullanılabilir. yeni seo kategorisi  eklemek için lütfen destek talebi oluşturun.         

                Barkod no, ürünlere ait barkod numaralarını bu alana girebilirsiniz.

                Stok kodu, eklemiş olduğunuz ürünlere tarafınızdan tanımlanmış kod numarasıdır. Bunu daha iyi anlamanız açısından, elinizde tıka basa karışık mal ile dolu çok büyük bir depo olduğunu varsayalım. Bu depodaki ürünleri tek tek id numarası ile ayırmak zaman alan zahmetli bir iş olur. Bunun yerine bir birine benzeyen varyasyonlu  ürünleri  stok kodu ile kodlamak saklarken ve bulurken daha kolaydır.

                Ürün adı, ürünleri eklerken kullanacağınız addır. Bu adı kullanırken adın önüne markasını koyarak, adın içirisindeki kelimeleri özenle seçerek ürünün bulunabilirliğini arttırabilirsiniz.

                 marka, TTK “ticari mal veya hizmet üreten bir işletmenin imalatını ve ticaretini yaptığı ürünlerin başka işletmelerin ürünlerinden ayırt etmeye yarayan işarettir” diye tanımlar. Sistemede olmayan bir markayı eklemek istiyorsanız lütfen destek talebi oluşturun.

                Gösterilen fiyatların KDV açma kapama linki, adındanda anlaşılacağı gibi müşteriye sergilenen ürünlerin gösterim fiyatlarının KDV dahil olup olmamasını kontrol eder.

Resim 6

                Fiyat bölümleri; Alış, satış ve indirimli fiyatı KDV dahil fiyat giriniz. İndirimli fiyat için, altında bulunan kutucuk “devamlı geçerli”, “bu tarihler arası geçerli” ve “bu stok adetleri arası geçerli” kuralları geçerli olur. Hemen altında “tüm varyasyon fiyatlarını güncelle” sekmesi açıldığında ürüne bağlı olan diğer varyasyonlu ürünlerin fiyatlarını değiştirir.

                Para birimi, TL, CHF, EURO Ve USD olarak seçebilirsiniz. Kurlar merkez bankası kurlarıdır. Değiştikçe ürün fiyatları otomatik olarak değişir.

                Satış birimi, Adet, KG, Metre vs. istediğiniz birimi koyabilirsiniz.

                KDV oranı, ürünlere uygulanacak KDV oranını belirler. KDV oranları ürün kategorilerine göre değişiklik gösterebilir.

                Stok adedi, deponuzda bulunan ürün adetlerini yazabilirsiniz. Stok sıfır olunca sistem otomatik olarak ürünü gösterimden kaldırır.

                Desi, kargo firmaları desi hesaplarken ağırlığa ve hacim değerlerine bakar hangisi fazla ise desi o olur. Ağırlık hesaplarken 1 Kg = 1 Desi şeklinde ölçülür. 1,24 Kg = 1,24 Desi diyebiliriz. Hacim hesaplarken formül , santimetre olarak (en x boy x yükseklik) / 3000’dir. Burada santimetreküp olarak hacim / 3000 diyebiliriz. 3000 bir katsayıdır. Örneğin , ağırlığı 1 Kg olan bir ürün Kg’mı fazla ise desisi 1’dir. Aynı örneği şöyle değiştirelim, ağırlığı 1 Kg olan bir ürünü boyutları 15 x 10 x 22 cm olan bir koli ile göndermek zorunda kalırsak hacmi 3300 santimetreküp, desi 1,1’e eşit olur. Bu durumda 1,1 Desi olarak kabul edilir.

                Ön yazı, resim 6’da görüldüğü üzere ürün sunumunda “hemen al” ve “sepete ekle” linklerinin hemen üzerinde özet olarak ürünle ilgili kısa açıklam yada bilgiyi ifade eder. Yazacak bir şey bulamazsanız “caps lock” açık ürün isminide yazabilirsiniz.

                Açıklama, ürününüzle ilgili detay bilgi vereceğiniz yerdir. Ürüne ait renk, ağırlık, ölçüleri, özellikleri ,  kullanım talimatları gibi detayları  bu alana yazabilirsiniz.

Stok ve Fiyat Bilgileri,

                Müşteriler veya bayileriniz için fiyat ile minimum maksimum alımları belirleyebilirsiniz. Ürüne özel maksimum kredi kartı taksitlendirmesinide bu sekmede belirleyebilirsiniz.

Resim 7

Arama Motoru Bilgileri,

Resim 8

 

 

                Ürün adresi kısmını, ürün ismini girdikten sonra sistem otomatik olarak isme uygun oluşturur. Dilerseniz kendinizde girebilirsiniz. Adresi girdikten sonra kontrol et butonuyla adresin kullanımda olup olmadığı kontrol edilir.          

                Title, ürününüzün arama motorlarında görünmesini istediğiniz başlıktır.

Resim 9

                Keywords, ürününüzün arama motorlarında kullanıcının karşısına çıkması için kullanıcının arama motorlarında arama yapacağı kelimelerdir.

                Description, ürününüzün arama motorlarında görünmesini istediğiniz açıklama kısmıdır. Resim 9’da bir ürünün örnek google görüntüsü.

İlgili Ürünler,

                Genellikle takım ürünlerde kullanılan bir özellik olsada birbirlerini tamamlayacağını düşünülen ürünlerde de kullanılabilir. örnek olarak, boya satıyorsanız ilgili ürün olarak boya fırçası ve boya rulosu gösterebilirsiniz.

Ürün Resimleri,

                Ürüne  ait olan resimlerdir. Resimler yüklenirken, mümkün olduğunca  arka fon rengi beyaz olan ürünler seçilmelidir. Şayet ürününüz beyaz ise arka fon rengi siyah gibi koyu bir renk  olabilir.

Varyasyonlar,

                Temel yapılarıyla aynı olan ancak özellik, renk, ölçü, model, beden gibi alt özelliklere sahip olan alt gruplandırmalardır diye tanımlayabiliriz. Örnek olarak ürünümüz, dar kesim bir kot pantolon ise varyasyonları  S, M, L, XL gibi adlandıracağımız beden ölçüleridir. Resim 10’da varyasyon örneklerini görebilirsiniz.

                Varyasyon tanımlarken, istediğiniz varyasyon değeri listede yoksa lütfen destek talebi oluşturun.

Resim 10

 

 

Destek Talebi Oluşturmak

                www.1inciel.com adresinde üye olarak sisteme giriş yaptıktan sonra sol yukarda “hesabım” linkine tıklayın. Ekranda sol aşağıda “Destek Talepleri” sekmesini seçin.